
Háziállatként nevelt kutyáink alapvetően nem terjesztenek emberre is veszélyes betegségeket, azonban elkaphatnak olyan fertőzéseket más állatoktól, melyeket továbbadhatnak nekünk is. Ennek az esélye akkor a legnagyobb, ha nem végzünk el bizonyos óvintézkedéseket. A betegségek többsége könnyen kezelhető, azonban a kisgyermekekre, terhes nőkre, idősekre és a gyenge immunrendszerű emberekre különösen veszélyesek lehetnek.
Miket kaphatunk el kutyánktól?
A kutyák által terjesztett betegségek több módon is bekerülhetnek az emberi szervezetbe: érintés, harapás, karmolás vagy kutyanyál illetve -ürülék által. Leginkább a férges megbetegedések veszélyesek az emberre, így a bolhák által terjesztett galandférges parazitát mi is elkaphatjuk a kutyától, azonban gyógyszeres kezeléssel gyorsan meg is szabadulhatunk tőle.
Egy másik férges megbetegedés a Toxocariasis nevű betegség, amely kutyaürüléken keresztül juthat az emberi szervezetbe. Lázzal, köhögéssel, izzadással, hasfájással és a nyirokcsomók megduzzadásával jár, azonban ezt is gyógyszerrel ki lehet kezelni.
Bizonyos gombás fertőzéseket is elkaphatunk a kutyánktól, amik érintés útján terjednek és az emberi test bármely részén megjelenhetnek, azonban megfelelő gombaölő szerekkel eltávolíthaóak.
Mind közül a legveszélyesebb a vírus okozta veszettség, ami harapás illetve nyál útján jut az emberi szervezetbe, és halálos kimenetelű lehet mind a kutyák, mind pedig az emberek esetében.
Hogyan előzhetjük meg a megbetegedéseket?
Ha betartunk bizonyos lépéseket, akkor könnyen megóvhatjuk mind a kutyusok, mind pedig a saját egészségünket. Ehhez szükséges a kutyák rendszeres beoltatása és féregtelenítése, valamint higiéniai beavatkozások: rendszeres fürdetés és megfelelő szőrápolás.
Gazdiként oda kell figyelnünk a rendszeres és alapos kézmosásra, kutyaház, fürdőkád, és minden olyan hely alapos tisztítására és fertőtlenítésére, amit lehetőleg gumikesztyűvel végezzünk. Figyeljünk oda, hogy a kutyánk ne érintkezzen idegen, de leginkább vadállatokkal, játék közben ne harapjon vagy karmoljon meg, főleg ha gyerekkel játszik. A gyerekeket ne engedjük, hogy állati ürülékkel érintkezzenek, ezért a homokozót például mindig takarjuk le, amikor nem játszanak benne.
Ha mindezekre odafigyelünk, minimálisra csökken a megbetegedések esélye. A rendszeres állatorvosnál tett látogatások is hasznosak, hiszen így időben tudomást szerezhetünk egy fertőzésről és gyorsan kikezelhetjük azt, mielőtt még súlyosbodna a helyzet.
Facebook