A kullancsok borzasztó kis élősködők, melyek számtalan betegséget hordoznak. Ezek a betegségek bizony mind kutyádra, mind pedig rád nézve veszélyesek lehetnek. Szerencsére a kullancsok nem olyan gyakoriak, hogy folyamatos rettegésben kellene élned miattuk. Az óvatosság azonban arra int, hogy vedd komolyan ezeket a bosszantó élősködőket.
Ahhoz, hogy el tudd kerülni a kullancsok által terjesztett betegségeket, meg kell ismerned, hogy milyen gyakorisággal és mely helyeken szükséges ellenőrizned ebedet. Jól lehet, esőkkel és lehűlésekkel tarkított a nyár, ez azonban nincs kihatással a kullancsok aktivitására. A Journal of Clinical Investigation 2010-ben végzett tanulmánya szerint bizonyos élősködő fajták kifejezetten jól tűrik a hideget.
Milyen betegségeket terjeszthet a kullancs?
A kontinensen több mint tíz betegség terjesztéséért felelősek a kullancsok. Ezek közül a négy kiemelten fontos betegség a Lyme-kór, a kullancsencephalitis, a TIBOLA, valamint a nyúlpestis. Ha valamilyen tünet alakul ki a kullancscsípést követően, azonnal fordulj orvoshoz! Ilyen tünetek lehetnek a csípés környezetében kialakult bőrpír, váladékozó seb, nyirokcsomó duzzanatok.
Tévhit, hogy a kullancs a fák tetejéről esik az emberre, állatra. Valójában az élősködők az aljnövényzetben élnek, és hozzávetőleg egy méternél nem másznak magasabbra. Tévhit továbbá az is, hogy zsírral, krémmel, olajjal bekenve a kullancs magától kimászik.
Ezek az otthoni praktikák gyakorlatilag több kárt okoznak, mint hasznot. A kórokozót ugyanis öklendezésre késztethetik, mellyel a baktériumokat a véráramba juttathatják. Rossz hír, hogy amennyiben a kullancs nem tud megtapadni a kutyádon, úgy képes átvándorolni más háziállatra vagy akár rád is.
Hol és milyen gyakran kell ellenőriznem a kutyámat?
Amennyiben kedvenceddel tettetek egy kiadós sétát a természetben, mindenképp kövesse azt egy rutinvizsgálat. Érdemes ezen túl heti rendszerességgel ellenőrizni az állatot a jobb félni, mint megijedni elvet szem előtt tartva. Mielőtt kirándulni indulsz ebeddel, ajánlott megvizsgálni egy rendszeresen frissített, internetes kullancstérképet.
Dr. Mike Paul állatorvos azt javasolja, hogy a kutya testén az alábbi területekre kiemelt figyelmet fordítsunk a kullancsellenőrzés kapcsán:
- lábujjak köze
- fülbelső és fültő
- áll és nyak alatti részek
- hónalj és térdhajlat
A fenti felsorolásokon kívül érdemes minden olyan helyet is megvizsgálni, ahol a kullancs megbújhat, elrejtőzhet.
Hogyan védhetem ebemet a kullancsoktól?
A legjobb módszer a prevenció, azaz a megelőzés. Számtalan eszközt találhatsz a boltok polcain, amivel megvédheted ebedet: nyakörvek, spray-k, spot-on készítmények. Ezek mindegyike elfogadható lehet, arra figyelj, hogy a kutya testméretének megfelelő készítményt válassz.
Ha már megtörtént a baj, azaz nem gondoltál a megelőzésre, és a kutyádban kullancsot találtál, akkor gondoskodj minél előbb az eltávolításról. Kerüld az élősködő ujjal, körömmel történő kipiszkálását, összenyomását! Ebben az esetben ugyanis előfordulhat, hogy a kullancs haláltusája közepette még több baktériumot juttat kedvenced szervezetébe. A leggyorsabb és leghatékonyabb módszer a kullancskanál vagy a kullancscsipesz.
A kiszedésnél igen fontos a gyorsaság és a határozottság, így ha bizonytalan lennél, akkor kérd állatorvosod segítségét. Ha beszakadna a kullancs feje, akkor sem kell feltétlenül pánikba esned, a közhiedelemmel ellentétben ez nem eget rengető probléma. Jórészt a kutya szervezete egy kis bőrpír kíséretében kilöki magából az idegen testet.
Facebook